Nosework

Nosework by se dal volně přeložit asi jako "práce nosem" .  Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější  schopnosti  všech psů - čichu.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají  ho  po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Čichem se orientují už dva dny stará hluchá a slepá štěňata, když hledají struk s mlékem feny- matky.

Člověk psy dnes využívá při vyhledávání  různých specifických pachů, kdy psi  v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru, psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného  podezřelé osobě. Pes -záchranář  je nepostradatelnou  složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.

Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že K9 tým - psovod a jeho pes hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální K9 týmy policie, armády a záchranářů.

Tento sport je poprvé zaznamenán v roce 2009 v U.S.A.  na západním pobřeží ve státě Kalifornie, tam se pořádaly i první oficiální závody. Nyní má americká  asociace tohoto sportu kolem 5000 registrovaných psů ve 48 státech a kanadských provinciích. V roce 2013 vznikl Nosework klub  pod  národním kynologickým klubem ( UKC) ve Velké Británii.  Trénují se a hledají  tři základní pachy - esenciální oleje z břízy, anýzu a hřebíčku.

V České republice  jsme uspořádaly  v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, kdy jsme vycházeli z metodiky výcviku  pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo  lidských ostatků.  Na základě zájmu účastníků těchto seminářů jsme se na podzim 2014 rozhodly přivést  tento sport do České republiky, dát mu pravidla a sestavit zkušební řád pro Nosework v ČR.

 Při jeho tvorbě jsme vycházeli jednak ze zkušebního řádu americké národní asociace,  ale hlavně ze svých dlouholetých zkušeností coby trenérů a  psovodů záchranných psů. Přizpůsobily jsme ho zdejším podmínkám a sestavili ho tak, aby byl vhodný pro všechny kategorie psů a jejich psovodů. Založili jsme klub ( podle nového občanského zákona "zapsaný spolek" J ), kde chceme  sdružovat zájemce o tento sport, vzdělávat je v tréninkových technikách, pořádat zkoušky a závody a hlavně propagovat používání pozitivního přístupu k tréninku psů.  Naším cílem je, aby to byl sport pro každého, ať starého nebo  mladého, ať  rychlého tak pomalého, velkého či malého psovoda nebo psa.  Při výběru standardních vzorků jsme volili takové, které jsou snadno dostupné a levné.

 Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky  pozitivního posilování. Nátlakem tady toho psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod-pes.  Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít  při noseworku  výsledky. Toto jsme si mnohokrát ověřily při nasazeních v ostrých pátracích akcích, kdy výsledek a mnohdy lidský život závisí právě na kvalitě tohoto pouta mezi psovodem a jeho psem.  Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, na které se připravují psi profesionálních složek, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit , a pro co mají nejlepší předpoklady. Každý psovod si tak může vyzkoušet, jak je zdatný v práci se svým psem a jejich týmové souhře. Zažije pocity profesionálního psovoda, který umí číst svého psa, zná zákonitosti  šíření pachu a může mu tak při hledání účinně pomoci, stejně tak jako pes pomáhá jemu a odevzdá maximum svých možností a schopností  pro svého týmového parťáka. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu,  našel - nenašel.